استیل گونه ای از فلزات پر کاربرد در صنعت می باشد و استیل سازی نیز یکی از صنایع پر رونق در جهان محسوب می شود. فولاد معمولی (کربن استیل) و استنلس استیل سالانه به میزان 1.3 میلیارد تن در جهان تولید می شوند. در این مقاله همراه ما باشید تا علاوه بر آشنایی با این فلز پر کاربرد، همه چیز درباره استیل سازی را شرح دهیم.

استیل چیست؟

استیل یک آلیاژ از آهن است که میزان کربن موجود در آن کمتر از 2 درصد می باشد. فولاد ضد زنگ یا استنلس استیل نیز گونه ای فولاد آلیاژی است که در آن عناصری چون کروم و نیکل سهم بیشتری از مواد تشکیل دهنده را دارا می باشند.

استیل سازی چیست؟

دومین مرحله در فرایند تولید استیل از آهن است. در این مرحله، ناخالصی هایی مانند سولفور، فسفر و کربن اضافه از آهن خام حذف می شوند. سپس عناصری مانند منیزیم، نیکل، کروم و وانادیوم به آن اضافه می گردد. فرایند های این صنعت نوین به دو دسته مرحله اولیه و ثانویه تقسیم می شوند. در مرحله اولیه، از آهن کوره به عنوان منبع تغذیه استفاده می کنند. در مرحله ثانویه استیل سازی، از آهن قراضه به عنوان مواد اولیه خام استفاده می شود. همچنین از گازهایی که در فرایند استیل سازی تولید می شوند نیز می توان به عنوان یک منبع انرژی استفاده کرد.

استیل سازی اولیه

استیل سازی اکسیژن پایه، یک روش اساسی است که در آن، آهن خامی که دارای درصد بالایی کربن است به استیل تبدیل می شود. دمیدن اکسیژن به درون آهن خام، میزان کربن عیار آن را کاهش می دهد.

 

"<yoastmark

استیل سازی ثانویه

استیل سازی ثانویه اغلب در کوره قوس الکتریکی انجام می شود. این کوره از یک ناو نسوز تشکیل شده است که به وسیله آب خنک می شود. یک یا چند الکترود گرافیت از طریق این ناو وارد کوره می شوند. هنگامی که کوره با آهن پاره پر شود، فرایند ذوب شروع می گردد. الکترود ها در این مرحله به آهن مذاب وارد می شوند. زمانی که الکترودها به انتهای آهن مذاب در کوره می رسند و قوس ها با آهن پاره محافظت می شوند، ولتاژ افزایش پیدا کرده و الکترودها به آرامی بالا می آیند. در این هنگام به آهن، اکسیژن دمیده می شود. شکل گیری سرباره که در سطح استیل مذاب تشکیل می شوند، نقش مهمی در این صنعت دارد.

مرحله تصفیه کردن

تصفیه کردن به معنای خالص سازی یک عنصر است. در مرحله تصفیه کردن استیل سازی، متریال نهایی از نظر شیمیایی با نمونه اصلی آن کاملا مشابه است اما نسبت به آن خالص تر می باشد. فرآیندهای مختلفی در مرحله تصفیه کردن وجود دارد. این مراحل شامل تکنیک های استخراج فلزات در حالت مذاب و هیدرومتالورژی می باشند.

استیل سازی Hlsarna

فرایند استیل سازی Hlsarna یک فرایند اولیه است که در آن سنگ معدن آهن مستقیما به استیل تبدیل می شود. این فرایند بر پایه گونه ای نوین از کوره های انفجاری به نام کوره Cyclone Converter می باشد که سبب حذف مرحله تولید آهن خام می شود. همان طور که پیش تر بدان اشاره کردیم این مرحله، یک گام اساسی در فرایند استیل سازی اکسیژن به شمار می رود. به خاطر آن که در این پروسه از این مرحله چشم پوشی می شود، از نظر مصرف انرژی به صرفه تر می باشد.

 

کاربرداستیل

کاربرد استیل در ساخت مبلمان و دکوراسیون داخلی

استفاده از استیل کاربرد فراوانی دارد. علاوه بر کاربرد های آن در شناخته های مختلف صنعتی و ساخت دستگاه های مقاوم و با دوام، از استیل به خاطر مقاومت بالای آن در عین ظرافت، در ساخت مبلمان و اکسسوری نیز استفاده می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست