آشنایی با جوشکاری آرگون

جوشگاری آرگون در عصر جدید بسیار مورد استفاده قرار گرفته است. اگر تعریفی در مورد این نوع جوشکاری بخواهیم بدهیم، باید آن را اینگونه توصیف نماییم. این نوع جوشکاری در واقع جوشکاری قوس تنگستن تحت پوشش گازی حفاظت کننده است که این گاز آرگون نام دارد. همچنین قوس الکتریکی اساس کار این نوع جوشکاری می باشد. بنابراین قوس الکتریکی به تخلیه بار میان دو الکترود در حجمی از گاز دیونیزه شده است.  در نهایت تخلیه بار خود به همراه آزاد نمودن کمی گرما می باشد.

در جوشکاری آرگون که قوس الکتریکی فشاری برابر یک اتمسفر دارد، قادر به تولید گرمایی برابر 20000 درجه سانتی گراد است. از این نوع جوشکاری در پروسه متصل نمودن لوله های تحت فشار استفاده می نماییم و همچنین برای جوش صفحات ظریف و نازک نیز از آن بهره برده می شود. در جوشکاری فلزهایی همچون مس و آلومینیوم از این نوع جوشکاری استفاده می گردد.

در دنیای امروزی استفاده از این نوع جوشکاری جزء حرفه های پردرآمد می باشد. همچنین این نوع جوشکاری جزء شغل های پر ریسک و دشوار به شمار می رود. به همین دلیل از حقوق بالایی برخوردار است. جوشکاری آرگون در فرایند های نظامی، دریایی و پتروشیمی نیز کاربرد دارد. در واقع یادگیری و انجام این نوع جوشکاری بسیار زمانبر و نیاز به تخصص بالایی دارد.

جوشکاری آرگون     

  معایب جوشکاری آرگون

 جوشکاری آرگون علاوه بر کاربردها و مزیت هایی که دارد، معایبی را نیز با خود به همراه دارد. عوارض این نوع جوشکاری برای انسان بالا است و ممکن است در جهان تصمیم بر این شود، که دیگر از این نوع جوشکاری استفاده نگردد و یا جایگزینی برای آن یافت شود.

با تولید گازهایی که در حین این جوشکاری تولید می شود، سیستم تنفسی افراد به شدت در معرض خطر قرار خواهد گرفت، این گازها سمی و سرطان زا می باشند. در واقع بیشترین آسیب را به دستگاه جنسی انسان وارد می کند و اشعه مادون قرمز آن منجر به ایجاد بیماری های پوستی و پیری زودرس می گردد. به همین دلیل برای جوشکاری آرگون لباسی مخصوص وجود دارد، که بایستی به طور حتم آن را قبل از شروع کار جوشکاری به تن کرد. همچنین ماسکی که تا حدی عوارض این اشعه و مضرات آن به پوست صورت و چشم را کم کند.

این ها نکاتی هستند، که برای انجام این نوع جوشکاری باید رعایت نمود. البته برای شروع این جوشکاری تجهیزاتی نیز لازم است، این تجهیزات از قبیل منبع تغذیه، سیلندر گاز محافظ، رگلاتور، شلنگ و بست های گاز، تورچ جوشکاری آرگون، کابل های اتصال و الکترود تنگستن می باشند.

البته از مهم ترین تجهیزات برای این نوع جوشکاری فیلر یا سیم جوش است. بنابراین این جوشکاری با استفاده از تجهیزاتی خاص پروژه ای باکیفیت را به شما تحویل می دهد. اما باید جوشکاری با گاز آرگون را کاری متکی بر دانش و مهارتی تجربی دانست. برای آموزش این نوع جوشکاری بهتر است، که شما در مراکز معتبری که این جوشکاری را اصولی آموزش می دهند، یاد بگیرید. یادگیری این جوشکاری تنها کافی نیست، بلکه باید تجربیات بسیاری را نیز در این زمینه به مرور زمان و به تدریج کسب نمایید. البته این یادگیری در اکثر آموزشگاه ها به صورت عملی و با تمرین مکرر صورت می پذیرد، تا کارآموزان با اصول اصلی و فنی آن در شرایطی تجربی آشنا شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست