خدمات تولید چیست؟

خدمات تولید، یکی از بخش‌های مهم در خدمات صنعتی و تجاری محسوب‌ می شود. دو مجموعه تولید و خدمات، به علت داشتنِ دایره‌ وسیعی از ارتباطات گسترده با یکدیگر، معمولا در کنار هم به کار برده می‌شوند. این امر باعث شده تا در دیدگاه عامیانه، از این دو بخش مجزا، به عنوان بخشی واحد یاد شود.

در این بین اما، خدمات تولید، که نامی از هر دو بخش را در خود جای داده است، زیرمجموعه‌ای از بخش خدمات محسوب می‌‌‌شود. وظایف این بخش، مشتمل بر خدمات و ساز و کاری است که منجر به ارزیابیِ فرآیند تولید محصول شده و در نهایت، خروجی پایانی را مورد تایید قرار می‌دهد. بازرسی، تستِ قطعات و تایید کیفیتِ نهاییِ کالاهایِ آماده شده، نمونه‌‌ای از برخی فعالیت‌ها در بخشِ خدمات تولید می‌باشد. این بخش، از خدمات تجهیزات محور محسوب می شود.

خدمات تولید چیست؟

بازرسی و کنترل کیفیت محصول نهایی، از مهمترین فعالیت‌ها دراین بخش، محسوب می‌شوند

 

خدمات تولید، شامل چه فعالیت‌هایی می‌شود؟

این بخش اگرچه ترکیبِ کمتر شناخته شده‌‌ای است، اما در واقع بخش بسیار مهمی از ساختار سیستم تولید را تشکیل می‌دهد. این بخش، به مانند ذره‌بینی، مراحل تولید را رصد کرده و موانع موجود را گزارش و جهت بررسی مجدد، به بخش‌های مربوطه اعلام می‌کند. بازرسی‌های فنی، بازرسی‌های تجهیزات ثابت و مرتبط با حمل‌ و نقل و انجام آزمایش‌های غیر‌ مخرب ( NDT )، از جمله فعالیت‌هایی است که در این بخش انجام می‌شوند. وجود این بخش در روند تهیه یک محصول یا انجام یک پروژه، مهمترین عامل در جهت تضمین کیفیت محصول یا نتیجه پایانی است. بخش مهمی مانند خدمات تولید، در بسیاری از صنایع بزرگ و مادر، مانند صنعتِ نفت، گاز، پتروشیمی، تولید مواد شیمیایی، صنایع نیروگاهی، صنایع ریلی و حمل و نقل، صنعت آب و فاضلاب، ساختمان‌سازی و همچنین صنایع چوب و کاغذ، وجود داشته و نقش بسیار بالایی در ایجاد بهره‌وری در این صنایع مهم دارد.

 

 

 

خدمات تولید

استفاده از این بخش، باعث افزايشِ حداكثري راندمان و سودآوري واحد و همچنین تضمینِ ايمني و كارايي پرسنل می‌شود

 

مزایای استفاده از خدمات تولید:

خدمات تولید، امکانِ مديريت يكپارچه و برقراریِ ساز‌ و کاری مطمئن در جهت حفظ دارایی‌های فیزیکی مجموعه و همچنین رصد کردن منظم آنها برای انجام بهینه کار، را فراهم می‌کند. این روند، علاوه بر افزايش عمر مفيد دستگاه‌ها، كاركرد مطمئن، ايمن و کم هزینه آنها نیزرا تضمین می‌کند. از طرفی دیگر، با مدیریت صحیح این بخش ،‌ زیان‌های ناشی از صدمه به تجهیزات و ایجاد شرایط مخاطره آمیز برای کارکنان، به حداقل می‌رسد.  افزايشِ حداكثري قابليت اطمينان، بهبود عمليات، راندمان و سودآوري واحد، افزايش ايمني و كارايي پرسنل، بالا بردن حجمِ اطلاعات از وضعيت تجهيزات، افزايش صرفه‌جويي در هزينه‌ها، به حداکثر رساندن ايمني و كاهشِ مخاطرات ناشی از حوادث کار، از جمله مزایای مهم بهره‌گیری از خدمات تولید می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست