استیل؛ همان فولادِ خودمان!

 

استیل، همیشه یادآورِ فلزِ کروم رنگ و سبکی بوده است که روزانه آن را در محصولاتی مانند قاشق، چنگال، کارد، سینک ظرفشویی و بدنه برخی از لوازم آشپزخانه مانند اجاق گاز، یخچال و ماشین‌های لباسشویی و ظرفشویی، مشاهده می‌کنیم. اما به واقع، این فلزِ قابل انعطاف، گونه‌ای از فولاد است که با ایجاد برخی تغییرات در آن، کاربردهای بسیار متنوع‌تری به جز حضور در آشپزخانه‌ها، پیدا کرده است. استیلِ (انگلیسی)، یا همان فولادِ (پارسی) خودمان، در واقع آلیاژی بر پایه آهن است که کربنِ آن کمتر از 2% است. ایجادِ برخی تغییرات در  این فلز، باعث تبدیل آن به محصولی سبک، منعطف و پرکاربرد شده است. چرا که خواص فیزیکی و شیمیایی آن تغییر یافته  و حتی میزان مقاومت آن را نیز، تقویت شده است.

 

استیل

استیل ، فلزی همه کاره

 

استیل یا همان فولاد، مهمترین ماده مهندسی و ساختمانی جهان به شمار می‌رود که به واقع در همه جای زندگی ما از آن استفاده شده است. از تیغ جراحی در اتاق عمل گرفته تا سکوهای سبک نفتی در اقیانوس‌ها، از تجهیزات هواپیمایی پیشرفته در اوج آسمان تا وسایل معمول زندگی در خانه، همه جا می‌توان ردپایی از حضور انواع مختلف آن پیدا کرد. از استیل در بخش‌های مختلفی از صنایعِ خودروسازی، حمل و نقل، صنایع پزشکی و داروسازی، تجهیزات تولید برق، صنعت ساختمان‌سازی، مبلمان، لوله، اتصالات و شیرآلات، صنایع نفت و گاز، صنعت کشاورزی، تجهیزات نگهدارنده مواد شیمیایی و حتی ساخت سکوهای نفتی و صنایع نوین تولید انرژی مانند انرژی خورشیدی، گرمایی، بادی و آبی،‌ استفاده می‌شود.

 

استیل

استیل، نقش بسیاری در صنعت حمل و نقل هوایی، زمینی و ریلی دارد.

 

آیا استیل، انواع مختلفی دارد؟

 

استیل، یا فولاد را با دو عنوانِ‌ معمولی آن ( steel ) و همچنین استینلس استیل ( Stainless Steel ) می شناسیم. این دو، به علت تفاوت ظاهری، در همان ابتدا از یکدیگر قابل تشخیص هستند. نوعِ معمولی یا فولاد، رنگی مات داشته و بسیار به آهن شبیه است، در صورتیکه استینلس استیل، به دلیلِ دارا بودنِ کروم، براق و درخشنده است. جدا از ظاهر،ترکیباتِ شیمیایی آنها نیز بسیار متفاوت است.

در نوعِ معمولی، کربن، عنصرِ آلیاژی اصلی محسوب می‌شود، در صورتی که در نوعِ ضد زنگ، عنصری به نام کروم، اضافه شده است . همین تغییر شیمیایی، باعث شده تا در مقایسه با فولاد، در برابر خوردگی مقاوم شود. این در شرایطی است که فولاد، به دلیل نداشتنِ کروم، به مرور دچار اکسید آهن و زنگ‌زدگی می‌شود.

انواع استیل

بیش از 3500 نوعِ مختلف از استیل، با خواص فیزیکی و شیمیایی متفاوت در جهان تولید می شود

با این حال، با وجود معروف بودن این دو نوع، باید اشاره کرد که دایره تنوع این فلز، فقط به این موارد محدود نبوده . در حال حاضر بیش از 3500 نوعِ مختلف از آن، با خواص فیزیکی و شیمیایی متفاوت در جهان تولید می شود.

این در حالی است که امروزه، مهندسان می‌توانند با استفاده از تنوع موجود در استیل و تنها با یک سوم از میزانِ فلزات برج کنونیِ ایفل، آن را بار دیگر، بنا کنند.

شاید قاشق‌های آشپزخانه شما، نتیجه ذوبِ استیل‌های بازیافتی باشد

بازیافت استیل

 

استیل، به آسانی قابلِ بازیافت از طریقِ ذوب شدن است. بیشتر محصولات و لوازمی با این جنس، در حقیقت از استیلهایی جدید ساخته نشده و از نوعِ بازیافتی آن تهیه شده اند. مطابق آمارهای جهانی، این فلز مهم حدود 60 درصد از نرخ بازیافت جهانی را به خود اختصاص داده است. این به معنای آن است که بیش از نیمی از فولاد جهان، بازیافت شده و بار دیگر برای استفاده، آماده می شود. این در حالی است که برخلاف بسیاری از مواد قابل بازیافت، خواصِ فولاد ، بدون توجه به اینکه چند بار بازیافت شود، بدون تغییر باقی می‌ماند. هر سال حدود 70 درصد از فولاد در آمریکای شمالی بازیافت می شود که سالانه بیش از 80 میلیون تن را شامل می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست